Varnasan
Küresel Vana Gövde Malzeme Çeşitleri Nelerdir?
  • 05 Jun 2023

En yaygın gövde malzemeleri pirinç, paslanmaz çelik ve PVC'dir. Küre genellikle krom kaplı çelik, krom kaplı pirinç, paslanmaz çelik veya PVC'den yapılır. Contalar da genellikle teflondan yapılır, ancak diğer sentetik malzemelerden veya metallerden de yapılabilir.

1. Pirinç Küresel Vana

Pirinç en büyük pazar payına sahiptir. Pirinç bir bakır ve çinko alaşımıdır ve iyi mekanik özelliklere sahiptir. Pirinç vanalar su, gaz, yağ, hava ve diğer birçok akışkan (içme) için kullanılabilir. Klorür çözeltileri (örn. deniz suyu) veya demineralize su çinkosuzlaşmaya neden olabilir. Çinkosuzlaştırma, çinkonun alaşımdan çıkarıldığı bir korozyon şeklidir. Bu, mekanik mukavemeti büyük ölçüde azaltılmış gözenekli bir yapı oluşturur. Bir pirinç kaplama, bir hava küresel vanası için idealdir. Manuel 2 yollu pirinç küresel vanalarımızı veya 3 yollu pirinç küresel vanalarımızı inceleyebilirsiniz.

2. Paslanmaz Çelik Küresel Vana

Paslanmaz çelik, aşındırıcı ortamlar ve agresif ortamlar için kullanılır. Bu nedenle deniz suyu, yüzme havuzları, ozmoz tesisatlarında, yüksek sıcaklıkta ve birçok kimyasalda sıklıkla kullanılırlar. Çoğu paslanmaz çelik östenitiktir. Tip 304 ve 316 en yaygın olanıdır, 316 en iyi korozyon direncine sahiptir. 304, %18 krom ve %8 nikel nedeniyle bazen 18/8 olarak anılır. 316 %18 krom ve %10 nikel içerir (18/10). Paslanmaz çelik valfler genellikle, örneğin pirinç veya PVC valflerden daha yüksek bir çalışma torku gerektirir. Paslanmaz çelik bir vana elektrikli veya pnömatik bir aktüatör tarafından çalıştırıldığında bu dikkate alınmalıdır. Manuel 2 yollu paslanmaz çelik küresel vanalarımızı veya 3 yollu paslanmaz çelik küresel vanalarımızı inceleyebilirsiniz.

3. PVC Küresel Vana

PVC genellikle daha düşük bir fiyata sahiptir (ISO-üst vanalar hariç) ve sulama, su temini ve drenaj veya aşındırıcı ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. PVC, polivinil klorür anlamına gelir. PVC, tuz çözeltilerinin, asitlerin, bazların ve organik çözücülerin çoğuna karşı dayanıklıdır. 60 °C'nin üzerindeki sıcaklıklar için uygun değildir ve ayrıca aromatik ve klorlu hidrokarbonlara karşı dayanıklı değildir. Pirinç veya paslanmaz çelik kadar güçlü olmadığından PVC küresel vanalar daha düşük basınç derecesine sahiptir. PVC küresel vanalar hakkında daha ayrıntılı bir makale buradan okunabilir.

Pirinç, Paslanmaz Çelik ve PVC Küresel Vana Karşılaştırması

Genel olarak özetlemek gerekirse pirinç, paslanmaz çelik ve pvc materyallerinin kullanım alanlarına göre avantaj ve dezavantajları vardır. 

MateryalAvantajlarDezavantajlar
PirinçDayanıklı, çoğu uygulama için uygundurÇinkosuzlaşmaya duyarlı
Paslanmaz ÇelikAşınmaya karşı çok dayanıklı, inert, korozyona dayanıklıDaha yüksek fiyat, genellikle küreyi döndürmek için daha fazla tork gerekirtirir
PVCUygun maliyetli, korozyona eğilimli değilDaha kısa ömürlüdür, sınırlı basınç ve sıcaklık aralıkları